מאמרים מקצועיים

מגזין מס' 8 של היחידה לספורט הישגי , הוא הראשון היוצא לאור במחזור האולימפי - ריו 2016. למגזין שלושה חלקים עיקריים:

 

הראשון שבהם עוסק במשחקים האולימפיים בריו 2016 הכולל ניתוח של הופעת משלחות ישראל - האולימפית והפאראלימפית, סיקור וניתוח מקצועי של הענפים המרכזיים במשחקים - אתלטיקה, התעמלות מכשירים והתעמלות אמנותית ושחייה, תוך הצגת מגמות עתידיות.

 

החלק השני של המגזין עוסק בנושאים הקשורים למדעי הספורט

 

במרכזו של החלק השלישי במגזין אנו עוסקים בספורטאים צעירים מוכשרים .

 

מדור ”דמות מופת“ מתמקד הפעם בשמואל ללקין מי שעיצב במשך עשרות שנים את דרכו של הספורט הישראלי, שהיה מנכ“ל התאחדות הספורט בשנים 1962 עד 1996.

 

קריאה מהנה, לקריאת המגזין לחצו כאן


------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

קוראים יקרים,

 

אנו נמצאים כפסע לפני פתיחת המשחקים האולימפיים בריו, המהווים את גולת הכותרת של המחזור האולימפי ושיא ספורטיבי שכל ספורטאי אולימפי חולם להגיע אליו.

 

במהלך המחזור האולימפי הנוכחי, שהחל בינואר 2013, שקדה היחידה לספורט הישגי, בשיתוף איגודי הספורט השונים, בבניית תכניות מקצועיות, אמצעי בקרה לבחינתן, בנייה וליווי של פרויקטים הישגיים בענפי הספורט השונים ועוד. כל זאת כדי לקדם ככל האפשר משלחת איכותית ומגוונת שגם תשקף את הישגי המחזור האולימפי החולף. מספר הספורטאים במשלחת הישראלית לריו הוא הגדול ביותר עד היום  - 47 ספורטאים מ-17 ענפי ספורט (נכון ליום הכנסת המגזין לדפוס). יותר מ-50% מהמשלחת הן נשים, והצפי לגביהן הוא הגבוה מבין רוב חברי משלחת. יעד נוסף שכבר הושג הוא הכללתם של שלושה ענפי ספורט חדשים (טריאתלון, אופני הרים וגולף).

 

כאשר בוחנים את המחזור האולימפי האחרון ואת הרכב המשלחת לריו נראה כי האסטרטגיה שלפיה יש להתמקד בענפים מועדפים, קרי, לתת יותר למעט, הוכיחה את עצמה. ואכן, כ-76% מחברי המשלחת מגיעים מהענפים המועדפים. מרבית המאמרים במגזין מתמקדים במשחקים אולימפיים בכלל ובמשחקי ריו בפרט, ומציגים היבטים שונים שלהם.


לקריאה לחצו כאן

 


אנו שמחים להביא בפניכם את הגיליון השישי של "ספורט הישגי". המגזין עבר מתיחת פנים הן בהיקף, הן בעימוד ובגרפיקה החדשנית והן בחלוקה למדורים המפורטים כדלקמן: "מדעי האימון", "פציעות ספורט", " נשים בספורט", "קמפיינים בינלאומיים" , "זרקור" ו "דמות מופת". זו הייתה שנה עמוסה למדי, עם הישגים נכבדים ביותר כמו מדליות הזהב של מורן סמואל בחתירה פאראלימפית ושל שגיא מוקי באליפות אירופה בג'ודו, ועוד מדליות והישגים ראויים של ספורטאים ישראלים בזירה הבין-לאומית. בצידם - אך משכמה ומעלה - ניצבת חנה קנייזייבה-מיננקו, שהישגה 14.78 מטרים בקפיצה משולשת באליפות העולם האחרונה באתלטיקה, שהקנה לה את מדליית הכסף, מקרב אותה בצעדים גדולים (כפי שרק היא יודעת) למדליה אולימפית במשחקי ריו 2016. ספורטאי ישראל ניצבים בפני הישורת האחרונה לקראת ריו. נכון להיום הבטיחו את מקומם במשחקים 17 ספורטאים וספורטאיות מתוך צפי של 40-35.

בהזדמנות זו נאחל לספורטאינו הצלחה רבה בתחרויות.


לקריאה לחצו כאן 


אנו שמחים להביא בפניכם את הגיליון החמישי של "ספורט הישגי", היוצא לאור על-ידי היחידה לספורט הישגי. במגזין זה 14 מאמרים העוסקים הן בסיכום משחקי החורף שהתקיימו בחודש פברואר 2014 (רוסיה), סיכום משחקי הנוער האולימפיים שהתקיימו בחודש אוגוסט האחרון בסין, פיסיותראפיה, פציעות ספורט, מדעי האימון, נשים בספורט, אתלטיקה, מדעי הספורט, תזונת ספורט, דמות למופת ודף הפייסבוק של הוועד האולימפי בישראל.


 מקווים שתגלו עניין במאמרים, יניב אשכנזי ופרופ' גרשון טננבאום, עורכים.

לקריאה לחצו כאן

-------------------------------------------------------------------------------------------


הוועד האולימפי בישראל עומד מאחורי הפרוייקט של תכנית האימון המנטאלי הישגי. מדובר בתוכנית אסטרטגית רוחבית שפותחה ביחידה לספורט הישגי, הזרוע המקצועית של הוועד האולימפי בישראל שמטרתה לסייע לספורטאים להגיע למיצוי מלא ואמיתי של הפוטנציאל שלהם במשחקים האולימפיים על אף הלחצים האדירים בהם הם נמצאים באירוע השיא בחייהם.
בראש התוכנית שתיושם ותוטמע בשלב הראשון ב-9 ענפים עומד הפסיכולוג אוהד מעוז, שהוביל את ישראל לזכייה ב-2 המדליות האולימפיות הראשונות במשחקים האולימפיים ברצלונה 1992.החידוש המשמעותי הוא שהפעילות תהיה ענפית, תיעשה באופן קבוע ואינטנסיבי בשטח והפסיכולוג הענפי ילווה לצד הספורטאי את המאמן והצוות המקיף אותו. ע"פ התכנון, הפסיכולוג ילווה את הספורטאים  ל-3 תחרויות בינלאומיות בשנה, על מנת להיות לצד הספורטאים ברגעי המתח וההתמודדות המשמעותיים ביותר שלהם.
באירועי השיא העולמיים ובמיוחד במשחקים האולימפיים הלחצים המוטלים על כתפי הספורטאי והמאמן הינם יוצאי דופן וקשים מנשוא. הכנה מנטאלית הינה קריטית להצלחת ספורטאים מעולים וברגעי האמת היא תעשה את ההבדל הן לספורטאי והן למאמן. עד כה לא הייתה בישראל תפיסה מקצועית אחידה בהכנה המנטאלית ולא הוקצו משאבים נאותים.
בתחילת שנה זו הוקם הפרויקט המנטלי, שמטרתו ללוות את ספורטאי ההישג של מדינת ישראל ולהכין אותם בצורה המיטבית מבחינה מנטלית, להגיע להישגים הטובים ביותר שלהם במשחקי ריו 2016, ולהניח את התשתית לספורטאי דור ההמשך ולמאמניהם לקראת טוקיו 2020.  .
התפיסה המקצועית של הפרוייקט מדגישה את ההגעה של הפסיכולוג לשטח והמפגש שלו עם כל המעורבים בחיי הספורטאי. הפסיכולוג בשטח מתמחה בענף הספורט ולומד אותו לעומק ומבין על בוריים את כל המשתנים המנטאליים הקשורים לספורט הספציפי, במיוחד בתנאי תחרות. עבודה מערכתית עם כל הגורמים מקדמת ניהול מקצועי, אחידות ושיתוף פעולה בין הגורמים המקיפים את הספורטאי, תוך דגש על שקט תעשייתי והכנה מיטבית.
לפרוייקט ייחודי זה שותפים מנהל הספורט והמועצה להסדר ההימורים בספורט.