מדליסטים

אורן סמדג'ה

 
ארד באולימפיאדת ברצלונה 1992 (ג'ודו)
 
2000 שנה חיכינו למדליה הראשונה של ישראל, את השניה השיג אורן סמדג'ה 24 שעות אחרי הכסף ההיסטורי של יעל ארד.

אורן סמד'גה, שנולד ב-1970 מספר שאביו "זרק" אותו למזרן כבר בגיל 3. בגיל שבע כבר עמד במקום הראשון על הפודיום כשזכה בתחרות מקומית. הילד מאופקים התאמן בתנאים לא תנאים, במקלט ללא מזגן ועל מזרנים ישנים בעיירת הפיתוח הדרומית, וידע שרק בעבודה קשה יפלס את דרכו לצמרת.

לאחר שהחל להתבלט בתחרויות שונות, קיבל זימון למכון וינגייט בגיל 17, ונסע פעמיים בשבוע מאופקים, שעתיים וחצי נסיעה לכל כיוון כדי להתאמן. באותה שנה הפתיע כשזכה באליפות שבדיה הפתוחה. לאחר מכן זכה במדליות גם באליפות אירופה ובאליפות העולם, אך לא זכה להכרה.
 
ב-31 ביולי, 1992, רק 24 שעות לאחר הזכייה ההיסטורית של יעל ארד במדליה ראשונה, מדינת ישראל קיבלה מדליה נוספת. לעיניהם של חואן קרלוס מלך ספרד ורעייתו המלכה סופיה, התנוסס שוב דגל ישראל יחד עם דגלה של דרום קוריאה. הבחור האלמוני מאופקים, אורן סמדג'ה, זכה במדליית הארד בקרב עד משקל 71 ק"ג.

שני קרבות קצרים בהם ניצח סמדג'ה ב"איפונים" יריבים מג'יבוטי ובריטניה, סידרו לישראלי מאבק על ראש הבית מול בון צ'ונג מקוריאה. צ'ונג זרק את סמדג'ה למזרן בתוך 27 שניות והג'ודוקא הישראלי נפל לבית הניחומים.

אבל סמדג'ה התאושש. את האיטלקי מאסימו פאלי זרק באיפון תוך דקה ו-51 שניות. הקרב הבא נגד יריב ממונגוליה היה מורט עצבים. לאחר שלוש דקות מצא הישראלי בן ה-22 את הדרך להשליך את יריבו באיפון רביעי ועלה לקרב על המדליה.

הגרמני המוצק, שטפאן דוט, אלוף אירופה ב-1991 נראה היה כמשוכה בלתי עבירה. הישראלי חשב אחרת ובתרגיל מבריק השכיב את הגרמני על המזרן תוך 46 שנ'. "זכרתי רק שעשיתי את זה ויש לי מדליה. היית מאושר", אמר אח"כ סמדג'ה. מדינת ישראל ועיירת הפיתוח הקטנה קיבלו את בנם בחזרה בכבוד מלכים. ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, שלח מברק מיוחד לברצלונה וברך את אורן על מדלית הארד.