מדליסטים

אריק זאבי

 
ארד באולימפיאדת אתונה 2004 (ג'ודו)
 
אריק זאבי נולד בינואר 1977. הוא אחד הספורטאים הגדולים ביותר שצמחו במדינת ישראל. לאחר שסיים חמישי באולימפיאדת סידני בשנת 2000, אחרי שהפסיד בהחלטת שופטים, החל הג'ודוקא הישראלי את המסע המוצלח אל הפודיום כמעט בכל תחרות.

ב-2001 הוכתר כאלוף אירופה בפאריס, הישג אותו שיחזר ב-2003 וב-2004. היה ברור שזאבי מגיע מוכן לאתונה 2004. אך המדליה האולימפית הושגה בייסורים. הקרב הראשון מול סבינו מברזיל היה טקטי עם עונשים על פאסיביות לשני הצדדים. שמונה שניות לסיום קיבלו השניים עונש נוסף שקבע ניצחון טכני לזאבי ועליה לסיבוב הבא, שמינית הגמר.

מאות הישראלים באולם הג'ודו ראו את מישל מונטי האיטלקי מוביל בוואזארי על אריק. איפון ענק של הג'ודוקא הישראלי, 45 שניות לסיום, סידר לו את הקוריאני יאנג סונג הו ברבע הגמר.

זאבי החל את הקרב מצוין והוליך בוואזארי שביצע 3:17 דקות לסיום. לקראת הסיום זאבי נחתך בפניו ונחבש. במקום לשמור על הפער ולבזבז זמן העדיף אריק לתקוף את הקוריאני והאחרון זרק אותו באיפון.

בקרב הראשון בבית התנחומים ניצח הישראלי בריתוק את מוסימה מקמרון ואת ז'וסלין לאמר הצרפתי, סגן אלוף העולם. הקרב על מדליית הארד הפגיש את זאבי עם אלקו ואן דר גיסט ההולנדי, שהפתיע את קוסאי היפני, הפייבוריט לזהב.
 
הקרב היה שחזור לגמר אליפות אירופה באותה שנה. שני הג'ודאים נענשו בפאסיביות אחרי 2 דק'. דקה נוספת חלפה וזאבי השיג קוקה ולאחר מכן את זרק את ההולנדי באיפון והניף את ידיו בשמחה.

"לא ממש האמנתי בעצמי", הודה זאבי שעבר מרתון מטורף של שישה קרבות. "התחרות הזו היתה הכי גרועה שלי השנה. לא הייתי מהיר או מבריק. לקחתי קרבות בשיניים. כל השנה לא נפלתי ככה. רק הקהל והרצון לנצח החזיקו אותי היום".
 
בבייג'ין 2008, רגע לפני חתונתו, היה אריק זאבי אחד מהפייבוריטים לזכיה במדליה מבין הישראלים, אך למרות כל הרצון הטוב לא הצליח הג'ודו להביא לישראל מדליה נוספת – אולי בלונדון 2012.

מצאו אותנו גם ב-